Przemysł 4.0

Co to jest Przemysł 4.0?

Termin Przemysł 4.0 określa czwartą rewolucję przemysłową, za której początek uznaje się lata 10 XXI wieku. Oznacza to, że żyjemy i tworzymy czasy transformacji technologicznych. Internet to wynalazek, który pozwolił na zanikanie bariery pomiędzy maszynami a ludźmi, dzięki temu w dowolnym momencie i miejscu mamy dostęp do nieograniczonego źródła informacji, czy łączyć się z innymi urządzeniami, a nawet całymi budynkami…

Przemysł 4.0 to określenie integracji sterowanych cyfrowo maszyn, urządzeń, systemów z ludźmi, poprzez wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań, których celem jest maksymalne zwiększenie wydajności produkcji przy jak najniższych kosztach.

To nie tylko technologia, a co istotne wdrażanie nowoczesnych sposobów organizacji przedsiębiorstwa i nowa rola człowieka w przemyśle.

Istotą Przemysłu 4.0 jest automatyczna wymiana informacji pomiędzy maszynami, systemami informatycznymi i ludźmi. Obejmuje cały zakres od złożenia zamówienie, procesu produkcji, po wysłania gotowego wyrobu i dalszej obsługi po sprzedażowej.

Czym jest sieć IT i dlaczego jest kluczowym elementem Przemysłu 4.0?

Tak jak dom potrzebuje fundamentów, tak samo Przemysł 4.0 potrzebuje bazy, która połączy wszystkie wspomniane wyżej elementy. Mowa o Sieci IT.

Sieć IT jest spoiwem, które poprzez połączenie wymienia informację pomiędzy maszynami i urządzeniami a serwerem. Urządzenia i maszyny podłączone są do switcha, który natomiast służy jako przekaźnik informacji z i do serwera. Komunikacja odbywa się w obie strony maszyna – serwer i serwer-maszyna.

Bez stworzenia sieci IT niemożliwe jest sterowanie oraz zbieranie i analizowanie danych. Dlatego jest to element kluczowy przy wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0.

Równie istotne jest stworzenie w przedsiębiorstwie zarówno sieci otwartej, jak i zamkniętej. Sieć zamknięta pozwala na bezpieczny przesył danych wrażliwych wewnątrz przedsiębiorstwa, natomiast sieć otwarta na komunikację z całym internetem. Co więcej, dane drażliwe z sieci zamkniętej chronione są przed wypływem do sieci otwartej.

W jaki sposób odbywa się przepływ informacji:

  • W pionie – z poszczególnych komponentów do działu IT przedsiębiorstwa oraz w drugą stronę, od działu IT do komponentów.
  • W poziomie – pomiędzy maszynami zaangażowanymi w proces produkcji a systemem produkcyjnym przedsiębiorstwa.

Dlaczego komunikacja maszyna-człowiek jest tak ważna?

Załoga w każdej chwili, z dowolnego miejsca, może pozyskać przydatne informacje. Pozwalają na ekonomiczniejsze planowanie produkcji, nawet w mniejszych  partii zindywidualizowanych produktów (tzw. Mass Customization). Tym samym przedsiębiorstwo otwiera się na większą grupę kontrahentów.

7 etapów transformacji

(Według Europejskiego Centrum Wspierania Zaawansowanej Produkcji)

  1. Zaawansowanie technologiczne uwzględniające elastyczne systemy produkcyjne. Ułatwiają one szybkie dostosowanie się do zmian w zakresie kategorii czy liczby produktów.
  2. Współdzielenie informacji o procesie wytwarzania przez ludzi, maszyny i produkty.
  3. Uwzględnienie zasad gospodarki obiegu zamkniętego w celu pełnego wykorzystania surowców i zmniejszania emisji.
  4. End-to-End Customer Focussed Engineering – jest to proces kompleksowej realizacji oczekiwań klientów wobec produktów.
  5. Stworzenie ergonomicznych stanowisk pracy i wykorzystanie indywidualnych różnic człowieka w budowaniu zespołów i wzmocnienia organizacji.
  6. Smart manufacturing – integracje systemów, które w czasie rzeczywistym reagują na zmienne warunki.
  7. Fabryka otwarta, która rozumie potrzeby wszystkich uczestników łańcucha wartości.

Zalety wdrożenia optymalizacji Przemysłu 4.0

  • Konkurencyjność – niskie koszty produkcji, indywidualizacja produktów zorientowana na klienta.
  • Efektywność – produkcja małoseryjna z możliwościami produkcji masowej, zoptymalizowane procesy, inteligentna analiza danych pozwala efektywniej planować produkcję bez zastojów i marnotrawstwa energii czy innych zasobów.
  • Szybkość – łatwe zarządzanie produkcją, efektywne i skalowalne zasoby produkcyjne.
Narzędzia produkcyjne mogą w większości przypadków samodzielnie i automatycznie modyfikować swoje działanie, czy przystosowywać się do nowych zadań.

Jak przebiega wdrożenie Przemysłu 4.0?

Jest to bardzo indywidualna kwestia, wszystko zależy od specyfiki przedsiębiorstwa, produkowanych wyrobów i możliwości finansowych. Nasi specjaliści po zapoznaniu się z Państwa wymaganiami i potrzebami zaproponują dopasowane rozwiązania.

Integracja Przemysłu 4.0 z Budynkiem 4.0

Czy możliwe jest wdrożenie zarówno Przemysłu 4.0 i Budynku 4.0 oraz ich integracja. Oczywiście, że tak! Nasze zespoły we współpracy z partnerami wdrażają Państwa przedsiębiorstwach najnowocześniejsze systemy integrujące budynek z przemysłem.

Umów się na spotkanie

Zespół Cione wraz z partnerami wspiera Państwa w procesie
optymalizacji energetycznych, od projektu po realizację.

Umów się na spotkanie

Zespół Cione wraz z partnerami wspiera Państwa w procesie
optymalizacji energetycznych, od projektu po realizację.

Skontaktuj się z nami