DEKARBONIZACJA

neutralności klimatyczna, a optymalizacje energetyczne w obiektach przemysłowych i komercyjnych.

Rosnące koszty energii to nieunikniony efekt zmian klimatycznych. Rządy na całym świecie wprowadzają szeregi zmian, których celem jest DEKARBONIZACJA – neutralność klimatyczna.

Światowa polityka klimatyczna określiła w 2015 roku porozumienie paryskie, a liderzy krajów UE w 2020 roku uzupełnili je o bardziej ambitne cele. Zakładają one redukcję gazów cieplarnianych z 40% do 55% do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Co więcej, w 2019 roku został określony Europejski Zielony Ład podkreślający zaangażowanie UE w dekarbonizację.

 

Obszary, na których koncentruję się porozumienie paryskie to m.in. modernizacja budynków, zrównoważony przemysł, czy czysta energia.

Kraje na całym świecie wdrażają lub rozważają inicjatywy w zakresie wprowadzenia systemu uprawnień do emisji dwutlenku węgla  w formie systemu pułapów emisji i handlu uprawnieniami do nich, czy też w formie podatku węglowego. Przedstawiony system może zostać wdrożony szybciej, niż mogłoby się tego spodziewać. Przykładem są nasi sąsiedzi, Niemcy w 2021 roku planują wprowadzić wspomniany system dla transportu i budynków.

Natomiast na własnym polu odzwierciedlenie tych celów ma przyjęta przez Radę Ministrów Polityki Energetycznej Polski do 2040 wprowadzona 2 lutego 2021 roku. Wynika to z przeważającego udziału elektrowni węglowych (w 2020 roku wynosiła blisko 72%) w stosunku do źródeł zeroemisyjnych (12,5%). Stąd transformację w Polsce możemy rozpatrywać jako zmniejszenie śladu węglowego przez redukcję zużycia energii.

Wszystko to wskazuje, że przedsiębiorstwa muszą pilnie podjąć działania. W pierwszej kolejności odczuwa je sektor przemysłowy i komercyjny. Transformację bowiem wpływają na wizerunek firmy, konkurencyjność rynkową, atrakcyjność dla partnerów i inwestorów, czy na dalszy rozwój. Brak działań w tym kierunku skutkuje zwiększonymi kosztami energii, operacyjnymi, a już niedługo kosztami przestrzegania przepisów regulacyjnych.

Jednak, aby z sukcesem wprowadzić zmiany i nie obciążyć zanadto możliwości finansowych przedsiębiorstwa należy działać z przejrzystą strategią, opartą na specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu. W tym celu kluczowe może okazać się wsparcie, które pomoże określić piorytety właściwych działań, zrealizuje je i wesprze z finansowaniem projektu.

Umów się na spotkanie

Zespół Cione wraz z partnerami wspiera Państwa w procesie
optymalizacji energetycznych, od projektu po realizację.

Umów się na spotkanie

Zespół Cione wraz z partnerami wspiera Państwa w procesie
optymalizacji energetycznych, od projektu po realizację.

Skontaktuj się z nami

Wpływ optymalizacji energetycznych na rozwój przedsiębiorstwa

  • Obawy społeczne leżą u podstaw dekarbonizacji. Wciąż wzrastająca świadomość ekologiczna stanie się jednym z głównych przewag produktów, które zostaną wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska.

  • Korzyści w zakresie wizerunku marki. Obecnie firmy są monitorowane i klasyfikowane pod kątem celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, co doprowadziło do powstania indeksów takich, jak Dow Jones Sustainability Index. Wprowadza to kolejne możliwości marketingowe, które przekładają się często na silniejszą pozycję na rynkach kapitałowych na całym świecie.