Budynek 4.0 - digitalizacja obiektów
Co to jest budynek 4.0?
To segment Przemysłu 4.0, który określa czwartą rewolucję przemysłową.
Przemysł 4.0 to określenie integracji sterowanych cyfrowo maszyn, urządzeń, systemów z ludźmi, poprzez wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań, których celem jest maksymalne zwiększenie wydajności produkcji przy jak najniższych kosztach.
Budynek 4.0 to wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają zarządzać całym obiektem z dowolnego miejsca. Wprowadzane są w celu optymalizacji pracy całego budynku, a tym samym zwiększenia wydajności przesiębiorstwa przy niższych kosztach. Najprościej ujmując Budynek 4.0 to inteligentny obiekt, który potrafi automatycznie dostosowywać się do aktualnych warunków, pozyskiwać praktyczne dane i minimalizować straty.
Głównym elementem Budynku 4.0 jest BMS. Building Managment System to platforma do zarządzania i monitorowania. To swoiste serce budynku i wszystkich urządzeń, które się w nim znajdują. Dzięki wdrożeniu BMS możliwe jest sterowanie takimi układami jak: wentylacja, oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, odzysk wody szarej, wytwarzanie wody lodowej, czy integrację z procesem.
BMS pozwala na redukcję kosztów energii, efektywniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem i zwiększenie efektywności produkcji, poprawę komfortu pracy, a tym samym zwiększenie efektywności człowieka.
Dowiedz się więcej o BMS
Jaki wpływ ma Budynek 4.0 na rozwój przedsiębiorstwa?
Rozwój technologiczny nie pozwala długo pozostawać w tyle. Przedsiębiorstwa chcąc utrzymać pozycję na konkurencyjnym rynku, muszą już teraz wdrażać nowoczesne systemy. Przede wszystkim wysokie koszty energii mobilizują do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, a prognozy wciąż wskazują o kolejnych podwyżkach cen.
Istotne są tutaj zmiany wprowadzane przez rządy na całym świecie. Mowa o polityce klimatycznej, która doprowadzić ma do dekarbonizacji – neutralności klimatycznej. Oznacza to, że przedsiębiorstwa z roku na roku już zmagają się z serią wymagań, które muszą spełniać stając się przyjaznymi środowisku.
Kolejnym elementem jest bariera człowiek – maszyna, której celem jest jej niwelacja przez Przemysł 4.0. Komunikacja między tymi elementami staje się niezwykle kluczowa, aby jak najszybciej reagować.
Dlaczego warto wdrożyć rozwiązania Budynku 4.0?
- Wdrożenie optymalizacji energetycznych obniżają koszty zużycia energii,
- Efektywna produkcja – szybka weryfikacja błędów i usterek AKPiA (aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki) zmniejsza ilość przestojów,
- Efektywne przedsiębiorstwo – poprawa komfortu i zdrowia pracownika, zwiększenie efektywności pracy,
- Obsługa całego systemu z wielu miejsc,
- Zbieranie danych i ich analiza – pozwala na zmniejszenie marnotrawstwa zasobów poprzez wprowadzanie na bieżąco najbardziej optymalnych rozwiązań.
Jak wdrożyć Budynek 4.0?
Każdy budynek, a tym samym każde przedsiębiorstwo posiada indywidualne potrzeby. Po zapoznaniu się z nimi proponujemy optymalne rozwiązania dostosowane do wymagań i budżetu. Samo wdrożenie można podzielić na etapy. Nasze systemy pozwalają na dokładanie kolejnych urządzeń, maszyn czy procesów nawet po zakończeniu projektu. Co więcej, nasze rozwiązania wprowadzamy zarówno na nowych, jak i już istniejących budynkach. Zajmujemy się pełnym wdrożeniem od projektu po realizację, a nasi partnerzy pozyskują również finansowania dla naszych klientów, głównie Białe Certyfikaty.
Integracja budynku z procesem (Przemysł 4.0)
Nasze systemy pozwalają na integrację z procesem, dzięki czemu budynek i produkcja stają się integralną częścią, obsługiwaną z jednego poziomu. Takie rozwiązanie pozwala na jeszcze efektywniejsze i sprawniejsze zarządzanie wszystkimi łańcuchami wartości w przedsiębiorstwie.
Umów się na spotkanie
Zespół Cione wraz z partnerami wspiera Państwa w procesie
optymalizacji energetycznych, od projektu po realizację.
Umów się na spotkanie
Zespół Cione wraz z partnerami wspiera Państwa w procesie
optymalizacji energetycznych, od projektu po realizację.